Kakšni so pravzaprav pristopi ajurvede?

Pristop ajurvede, je zelo starodavni sistem zdravja, in kako se ta osredotoča na celostno telo. Ta telo razdeli na telo, um in duha. Za začetek da jo lahko bolje razumemo, se morda lahko osredotočimo na tri osnovne tipe oziroma kot jih ajurveda poimenuje, »Doshe« – Vata, Pitta in Kapha. Tukaj pa ima vsak posameznik edinstveno kombinacijo teh treh doš, ki določa njegovo psihično naravo in nagnjenost k neravnovesjem in boleznim.

Zato je pri ajurvedi ključno, da se uravnava ravnovesje le teh. saj neravnovesje, lahko privede do bolezni. Zdravljenje pri ajurvedi pa vključuje prilagajanju prehrane, življenjskega sloga in zdravljenja v smislu, da se ponovno vzpostavi ravnovesje. Prav tako poudarja pomen dnevne rutine, jutranjega raztezanja, čiščenja jezika, pitje tople vode, uravnotežena prehrana, pravilno spanje,… in še dosti zdravih navad, ki so nam jih govorile že naše babice, bi jih lahko našteli. Pravzaprav je dosti takšnih preprostih navad, ki jih morda že opravljamo sami po sebi in ne polagamo kaj dosti pozornosti, vendar če smo dovolj pozorni, lahko vidimo, da jih že sama ajurveda ima kot zelo pomembne in zdrave navade. zato je sama prehrana ključni del. Saj ima vsak svoje prehranske potrebe, poudarjena pa je sveža, lokalna in sezonska prehrana ter čimbolj polna in različnih okus v vsakem obroku.

Kakšni so pravzaprav pristopi ajurvede?

Prav tako se ajurveda rada zateka tudi k zeliščem, ki se uporabljajo za čiščenje telesa, izboljšanje imunskega sistema, prebave in ravnovesja. V ajurvedi je zelo znan pristop čiščenja telesa, ki pa vključuje razne masaže, parne kopeli, čiščenje sinusov, in uporabe olj za odpravljanje toksinov in neravnovesja. Pravzaprav je v ajurvedi zelo pomembno dobro počutje, ki je zelo soodvisen k uravnoteženemu slogu, prehrane, telesne vadbe, dnevnih rutin in duhovne prakse za ohranjanje uma in duha. Če gledamo zelo površinsko je zelo preprosta in naravna in išče ravnovesje, v kolikor pa se poglobimo v takšne pristope pa nas zna celo presenetiti.